Ruffmutts logo

The True Cost of Pet Food

Feed Better for Less! 

We all want to get the best food possible for our pets but the reality is most of us have a budget.  So how do we get the best pet food possible and stay within our budget?   

The common solution is to take a quick glance at the first few ingredients, look at the price of the bag and maybe consider the bag size.  Some quick calculations and we grab it from the shelf. 

The bad news is that does not give us all the info we need to determine how much that pet food is costing us.  The good news is that by doing a bit more math we can often get far superior pet food within our budget. The key is understanding the relationship between feeding guidelines and how that affects our true cost. 

Here is an easy example: Brand A and B have the same cups of kibble per bag, but Brand A is half the price of Brand B. Therefore, we believe Brand A is cheaper.  (brand A brand B graphic?) 

What we have to consider now is the calories per cup of each food and where we see that is in the feeding guidelines.  So in the example of Brand A being half the price of Brand B, if Brand A requires twice the amount of food to meet your pet’s daily calorie requirements, then in fact those 2 bags will end up costing you the same amount of money. 

Sure, Brand A is cheaper initially but Brand B is going to last you twice as long.  More calories per cup often reflects a superior food with less fillers not to mention less in = less out. 

Breaking down how much it costs per day to feed your pet is a valuable tool as it often demonstrates that you can feed your pet better quality food for the same price or even less!!  Hence our slogan “Feed Better for Less!”  At RuffMutts we use this math to ensure we bring in the best food possible at every budget.  We also ensure we only bring in food that we would be willing to feed our own pets.  The best part of that is even though we ensure the food we carry is of the highest quality we can still save you $$$. Almost every food we sell is Canadian made with Canadian ingredients! 

Below is a graphic demonstrating the cost per day of some of the foods we carry compared to some of the competition.  We are able to personalize this for you if you want us to compare something you are currently feeding to something we carry.   

*Tables show cost per day based on a 50Lb lower/normal activity dog: 

Brand/Recipe Initial Ingredients Cost per Day Cost per Year 
Orijen Original  Fresh chicken meat (13%), fresh turkey meat (7%), fresh cage-free eggs (7%), fresh chicken liver (6%), fresh whole herring (6%), fresh whole flounder (5%), fresh turkey liver (5%), fresh chicken necks (4%), fresh chicken heart (4%), fresh turkey heart (4%), chicken (dehydrated, 4%), turkey (dehydrated, 4%), whole mackerel (dehydrated, 4%), whole sardine (dehydrated, 4%), whole herring (dehydrated, 4%), $1.41/day  $514.65/yr  
Performatrin  Ultra Original  Turkey, Turkey Meal (source of Glucosamine and Chondroitin Sulfate), Peas, Salmon Meal, Duck Meal, Potato, Dried Egg Product, Sweet Potato, Chicken Fat $3.03/day $1,105.95/yr 
Now Fresh De-boned Turkey, Potato Flour, Peas, Apples, Whole Dried Egg, Pea Fibre, Tomato, Potatoes, Flaxseed, Canola Oil (Preserved With Mixed Tocopherols), Natural Flavour, Salmon, De-boned Duck, Sundried Alfalfa, Coconut Oil (Preserved With Mixed Tocopherols), 1.64/day $598.60/yr 
Blue Buffalo Wilderness  Deboned Chicken, Chicken Meal (Source of Glucosamine), Peas, Pea Protein, Tapioca Starch, Menhaden Fish Meal (Source of Omega 3 Fatty Acids), Dried Tomato Pomace, Chicken Fat  $2.24/day  $817.60/yr 
Brand/Recipe Initial Ingredients Cost per Day Cost per Year 
Acana Prairie Poultry Chicken meal (25%), steel-cut oats (23%), fresh chicken meat (5%), fresh chicken giblets (liver, heart, kidney) (5%),  $0.88/day $321.20/yr  
Performatrin Ultra Chicken & Brown Rice Adult Recipe Dog Food Chicken, Chicken Meal, Ground Rice, Ground Corn, Oatmeal, Corn Gluten Meal, Pearled Barley, Chicken Fat   $1.58/day   $576.70/yr 
Blue Buffalo Life Protection Formula Chicken & Brown Rice Recipe Adult Dog Food Deboned Chicken, Brown Rice, Barley, Oatmeal, Chicken Meal, Peas, Pea Starch, Pea Fibre, Potato Starch, Natural Flavour, Flaxseed (Source of Omega 3 and 6 Fatty Acids), Chicken Fat $1.18/day $430.70/yr  
    
Brand/Recipe Initial Ingredients Cost per Day Cost per Year 
Canadian Naturals Pork   Pork meal, oatmeal, brown rice, peas, pork fat $0.64/day  $316.25/yr  
Happy Hound chicken meal, pearled barley, brewers rice, flaxseed, dried beet pulp, poultry fat $2.49/day $908.85/yr 
Pedigree Vitality roasted Chicken & Vegetable Corn, meat & bone meal, chicken by-product meal, animal fat $1.17/day $427.05/yr 
Royal Canin Medium Adult Brewers rice, chicken by-product meal, oat groats, wheat, corn gluten meal, chicken fat $1.12/day$408.80/yr 
Hill’s Science diet adult perfect weight chicken recipe Chicken meal, Brewers rice, whole grain sorghum, brown rice, whole grain wheat, cracked pearled barley, soybean meal, dried beet pulp, chicken fat, chicken liver flavour $2.44/day $890.60/yr

Special Offers

Sign up today to be informed of our sales and to receive special offers and deals.

dog-sitting-in-flowers